Auto po kolizji – co zrobić w przypadku kolizji samochodu?

pexels-kaboompics-com-6078

Wypadki samochodowe nie należą do rzadkości, więc w poniższym artykule postaramy Ci się przybliżyć, co zrobić, gdy będziesz uczestnikiem kolizji. Jeżeli dojdzie do stłuczki i w żaden sposób nie ucierpisz – przede wszystkim koniecznie dowiedz się, czy osoby znajdujące się w drugim pojeździe również są bezpieczne.

Co zrobić w razie stłuczki?

Kolizja samochodowa ma miejsce wtedy, gdy każdy z uczestników wyszedł ze zdarzenia bez szwanku. W momencie, gdy ktokolwiek jest ranny, mamy do czynienia z wypadkiem samochodowym. Niezbędne jest wówczas wezwanie policji oraz innych służb.

Samochód po kolizji powinieneś niezwłocznie usunąć z drogi, by nie blokować jej innym pojazdom mechanicznym. Auta po stłuczce stanowić mogą również zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. W najlepszym wypadku będziesz mógł zjechać chociażby na pobocze. Jednak może się zdarzyć, że prowadzony przez Ciebie samochód odmówi posłuszeństwa. Wtedy postaraj się o zepchnięcie go z miejsca stłuczki. Jeżeli to również nie będzie możliwe – jesteś zobowiązany do odpowiedniego zabezpieczenia miejsca kolizji. W przypadku niewłaściwego wykonania tego obowiązku narazisz się na mandat.

Kolizja drogowa – co robić?

Jeżeli postanowisz poruszać się po miejscu stłuczki, pamiętaj o założeniu kamizelki odblaskowej. Jest ona w świetle prawa obowiązkowa dla wszystkich uczestników zdarzenia, którzy pozostają poza samochodem. Nie zapomnij włączyć świateł awaryjnych i ustawić trójkąta ostrzegawczego. Dla terenu zabudowanego odległość między pojazdem a trójkątem powinna wynosić jeden metr. W przypadku terenu niezabudowanego odległość ta wzrasta do 30–50 metrów.

Dobrze, byś miał świadomość, że jeżeli będziesz uczestnikiem kolizji drogowej, to nie zawsze spoczywa na Tobie obowiązek powiadomienia o tym policji. Szczególnie, że takie zgłoszenia nie są traktowane jako pilne. W związku z tym zwłaszcza na terenie dużego miasta na przyjazd służb mundurowych można czekać nawet kilka godzin. Jest jednak kilka sytuacji, w których wezwanie odpowiednich służb jest niezbędne.

Pod numer 112 będziesz musiał zadzwonić, gdy drugi kierowca uczestniczący w stłuczce jest pod wpływem alkoholu, a także wtedy, gdy żadne z Was nie chce przyznać się do winy. Poza tym przesłanką do wezwania policji będzie brak ważnego prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego u któregoś z uczestników kolizji.

Kiedy mamy do czynienia z kolizją samochodową, do rozwiązania sprawy może wystarczyć odpowiednie oświadczenie. Może to być specjalnie wydrukowany formularz, ale w grę wchodzi też spisanie oświadczenia na kartce przez obie strony. W przypadku, gdy któraś ze stron nie będzie chciała podać danych potrzebnych do sporządzenia dokumentu – wtedy również należy wezwać służby mundurowe. Pamiętaj o sfotografowaniu swojego auta po kolizji, gdyż zrobione przez Ciebie zdjęcia zostaną później wykorzystane w procesie starania się o odszkodowanie.

Co zrobić po kolizji?

Już wiesz, co zrobić w razie stłuczki, ale czy zdajesz sobie sprawę, że możesz sprzedać po kolizyjny samochód za gotówkę? Wystarczy, że zwrócisz się do takiej firmy jak nasza, która zajmuje się skupem używanych aut osobowych.

Auta po kolizji czasami przestają być atrakcyjne dla swoich właścicieli. Zdarza się, że rysa lub wgniecenie są powodem, dla którego ktoś postanawia sprzedać swój pojazd. Z kolei w innych przypadkach samochód po kolizji na tyle mocno kojarzy się ze stłuczką, że kierowcom trudno się go prowadzi. To również bywa przyczyną, dla której ktoś podejmuje decyzję o sprzedaży.

Oferujemy kompleksową usługę kupna samochodów wszystkich marek w różnym stanie technicznym. Zatrudniamy fachowców z branży motoryzacyjnej – w kilka chwil ocenią oni stan Twojego auta, a następnie je wycenią. Zajmiemy się również zrobieniem fotografii pojazdu, a także wyczyścimy go oraz wystawimy na sprzedaż. Dzięki temu nie będziesz musiał się o nic się martwić, jeżeli postanowisz sprzedać swój samochód po kolizji, korzystając z oferowanej przez nas usługi.