Jak kupić dobry używany samochód – o co zapytać

jak-kupc-uzywany-samochod

Obecnie wiele osób myśląc o kupnie auta, decyduje się na samochód używany. Zakup konkretnego pojazdu należy przemyśleć pod wieloma względami. Niestety nie każdy wie, czego warto unikać, a co może okazać się dobrym wyborem. W Infocar od 20 lat na co dzień mamy styczność z używanymi autami. Chcesz sobie takie sprawić? Skorzystaj z naszych rad, aby zwiększyć szansę na satysfakcjonujący zakup.

Samochód używany – na co zwrócić uwagę, żeby się nie przejechać?

Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie swoich potrzeb i posiadanego budżetu. Nie zapomnij o tym, że musisz w nim uwzględnić także kwotę, którą po zakupie przeznaczysz na rejestrację oraz ubezpieczenie samochodu. Co więcej, używane auta często potrzebują napraw, z czym też należy się liczyć. Na usunięcie usterek w starszych pojazdach możesz potrzebować sporą ilość pieniędzy

Określ, do czego potrzebujesz nowego samochodu. Będziesz jeździć nim codziennie do pracy? Podróżować po bagnistych terenach? A może zasiądziesz za kierownicą tylko w drodze na sobotnie zakupy? To wszystko ma znaczenie!

Istotne jest także, ile osób będzie korzystać z auta na co dzień.

Jeśli wybrałeś już konkretny model lub kilka, koniecznie poświęć więcej czasu na zdobycie o nich rzetelnej wiedzy. Poczytaj opinie na temat ich żywotności, częstotliwości ulegania usterkom oraz dowiedz się, jak radzą sobie na zróżnicowanym terenie czy zmiennych temperaturach.

Jak sprawdzić używany samochód?

Aby sprawdzić używane auto, warto udać się na weryfikację stanu technicznego do warsztatu. Jest to korzystne także z tego względu, że jednocześnie odbędziesz jazdę próbną, a ewentualne pytania, które się podczas niej pojawią, będziesz mógł od razu zadać mechanikowi.

Inną opcją jest zabranie ze sobą na oględziny specjalisty. Oba rozwiązania to niewielki koszt, dzięki któremu unikniesz ryzyka konieczności wykonania większych napraw po zakupie auta.

Pamiętaj, że w przypadku starszych aut licznik przebytych kilometrów niekoniecznie odzwierciedla ich rzeczywistą ilość – takie mechanizmy w pewnym momencie się zerują. Zapytaj sprzedającego, czy i ile razy miało to miejsce. Po odpowiedzi będziesz mógł poznać, czy właściciel samochodu ma coś do ukrycia. Pamiętaj, że jest on zobowiązany także do pokazania Ci wszelkich potrzebnych dokumentów. Masz prawo znać dokładną historię samochodu przed zdecydowaniem się na kupno.

Samochód używany – zakup. Tak czy nie?

Kiedy już odbędziesz jazdę próbną, zweryfikujesz faktyczny stan pojazdu u mechanika i zadasz sprzedającemu wszystkie pytania, nadejdzie czas decyzji. Jako specjaliści od aut używanych w InfoCar wiemy, że nie warto od razu zgadzać się na podpisanie umowy.

Osoby, które nie znają się na motoryzacji bądź kupują samochód po raz pierwszy, łatwo ulegają emocjom. Do tego dochodzi presja czy ponaglające pytania sprzedającego. Daj sobie jeden dzień na dokładne przemyślenie decyzji. Nie spiesz się, wypisz wszystkie wady i zalety danego auta. Sprawdź szczegółowo, czy na pewno możesz sobie pozwolić na kupno tego konkretnego egzemplarza pod kątem budżetu.

Możesz także sprawdzić, czy wybrany samochód nie jest zastawiony. W tym celu złóż odpowiedni wniosek do Centralnego Rejestru Zastawów Skarbowych i Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Możesz to zrobić na własną rękę albo zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Jak kupić dobry samochód używany?

Wiele osób myśli, że kupno używanego samochodu w dobrym stanie jest niemożliwe. Uspokajamy, że nie musisz liczyć na cud. Jeśli tylko zastosujesz się do powyższych porad, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednie dla siebie auto.

Zweryfikowanie stanu pojazdu u specjalisty, zadanie odpowiednich pytań o jego historię i jazda próbna to podstawy, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dobry zakup. Te czynności zapobiegają nieprzyjemnym niespodziankom podczas przyszłego używania samochodu.

Pamiętaj, że nie należy się spieszyć – to będzie działać wyłącznie na Twoją niekorzyść. Przygotuj się jednak na to, że prywatni sprzedawcy i handlarze będą wywierać na Tobie presję, żebyś zdecydował jak najszybciej.