Po polskich drogach jeżdżą codziennie setki tysięcy aut. Mają między sobą ogromną liczbę różnic, a niekiedy są do siebie zupełnie niepodobne. Jednak wszystkie samochody dopuszczone do ruchu drogowego łączy jeden zasadniczy element, a zarazem skutecznie je dzieli – tablica rejestracyjna.
Tablice są niezbędne, ponieważ umożliwiają identyfikację konkretnych samochodów – nawet na pierwszy rzut oka dwa identyczne egzemplarze nie będą miały takich samych numerów rejestracyjnych. Co jeszcze zawierają tablice, co oznaczają poszczególne znaki i dlaczego niekiedy zdarza się, że mają odmienne kolory?
Z czego składa się tablica rejestracyjna?
Tablica rejestracyjna informuje kierowców oraz służby drogowe o wielu istotnych kwestiach dotyczących danego samochodu. Oznacza to, że widniejące na niej elementy nie znalazły się na niej przypadkowo.
Po lewej stronie na niebieskim tle znajduje się symbol państwa, w którym zarejestrowano samochód, a nad nim widnieje flaga UE. Obok, na białym tle, umieszczono ciąg znaków. Pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, natomiast kolejne w zależności od obszaru oznaczają albo wyróżnik powiatu (wtedy możemy zauważyć dwie litery), albo wyróżnik miasta (wówczas widoczna jest tylko jedna litera). Po wymienionych znakach następuje przerwa, w której wlepiona została naklejka legalizacyjna. Dalej natomiast widnieje jeszcze pięć znaków, stanowiących wyróżnik konkretnego pojazdu.
Jakie są kolory tablic rejestracyjnych w Polsce?
Jak już zostało wspominane, tablice rejestracyjne mogą mieć różne kolory. Odmienne barwy tych elementów mają za zadanie informować pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także służby drogowe na temat specyfiki danego pojazdu. Wśród kolorów tablic rejestracyjnych możemy zauważyć białe z czarną czcionką – czyli standardowe – białe z czerwoną czcionką, białe z zieloną czcionką, czarne z białą czcionką, żółte z czarną czcionką, niebieskie z białą czcionką oraz zielone z czarną czcionką.
To dość szeroki przekrój, natomiast zwłaszcza jedna kombinacja ostatnio wzbudza coraz silniejsze emocje. Co oznaczają zielone rejestracje?
Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają?
W ostatnich latach na drogach można coraz częściej spotkać samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Co więcej, sporo osób nadal wprawiają w osłupienie auta jeżdżące po ogólnodostępnych drogach, wyposażone w tego typu blachy. Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?
Takie blachy posiadają auta o napędach ekologicznych, a więc zasilanych zarówno energią elektryczną, jak i wodorem. Co istotne, zielony kolor nie obowiązuje kierowców poruszających się autami hybrydowymi ze względu na jedynie częściowe wykorzystywanie ekologicznych źródeł zasilania.
Sporo osób zastanawia się także, czy zielone rejestracje są obowiązkowe. Otóż od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje przepis, który mówi o tym, że tego typu tablice stanowią konieczność dla kierowców aut napędzanych w sposób ekologiczny. Pojazdy zarejestrowane przed tą datą i posiadające specjalne naklejki, będące poprzednikiem zielonych blach, również powinni wymienić standardowe elementy na te o nietypowym kolorze.
Co istotne, warto zwrócić uwagę nie tylko na sam kolor tablicy rejestracyjnej, ale również na inny jej element – naklejkę legalizacyjną. Ona bowiem również zmienia barwę w zależności od specyfiki silnika samochodu. W zasadzie ten niewielki, ale zarazem rzucający się w oczy element stanowi odpowiedź na to, w jaki sposób odróżnić auto napędzane wodorem od tego zasilanego energią elektryczną. Otóż pierwszy z pojazdów jest wyposażony w naklejkę legalizacyjną w odcieniu żółci. Natomiast samochód elektryczny posiada ją w kolorze czerwonym.
Skup aut elektrycznych – InfoCar
Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś sprzedać swój samochód? Zgłoś się do InfoCar! Nasz skup aut używanych interesuje się pojazdami wyprodukowanymi po 2005 roku. Co więcej, przyjmujemy również samochody napędzane energią elektryczną. Dlatego, jeśli zamierasz zbyć swoje stare auto z zieloną rejestracją, skontaktuj się z nami.