Co to jest GTU i jak odnosi się do sprzedaży auta?

two-stylish-woman-car-salon

Sprzedaż samochodu prędzej czy później zaczyna interesować praktycznie każdego właściciela. Jest to często związane z chęcią wymiany dotychczasowego środka transportu na nowszy model. Do samej sprzedaży trzeba się jednak odpowiednio przygotować, przede wszystkim zapoznając się z obowiązującymi w danym momencie przepisami.

W ramach przygotowania pojawia się wiele pytań, również dotyczących tego, czy trzeba oznaczyć sprzedaż auta symbolem GTU. Poszczególne oznaczenia mają swoje rozszerzenia, które trzeba znać. W tym artykule wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o GTU przy sprzedaży auta.

Co to jest GTU?

Choć w różnych dziedzinach gospodarki na szeroką skalę stosuje się różnorodne oznaczenia, to jednak nie wszystkie mogą być do końca zrozumiałe, szczególnie na początku. Warto mieć na uwadze również to, że przepisy dotyczące poszczególnych symboli dynamicznie się zmieniają i wymaga to szczególnej dokładności. Zatem, co to jest GTU w świetle obecnie obowiązujących norm?

Najprościej mówiąc, GTU to potoczna nazwa kodu grupy towarowej, którą obecnie stosuje się w nowej strukturze JPK. Do stosowania go zobowiązani się przede wszystkim przedsiębiorcy sprzedający określone towary. Aby dokonana sprzedaż odbywała się zgodnie z obowiązującym prawem, zachodzi konieczność skrupulatnego stosowania się do ogólnie przyjętych oznaczeń.

GTU a sprzedaż auta – odmiany oznaczenia 

Na przykładzie wcześniej przywołanej definicji widać, że sam w sobie kod GTU jest bardzo szerokim pojęciem. Z tego względu konieczne było wprowadzenie poszczególnych podkategorii, dzięki którym da się dużo łatwiej operować kodem.

Kolejne oznaczenia GTU rozróżnia się na podstawie cyfr: GTU_01, GTU_02, GTU_03 itd. Poniżej znajduje się lista najważniejszych rozwinięć popularnych kodów: 

  • GTU_01 – napoje alkoholowe (takie jak alkohol etylowy, piwo, wino, a także napoje fermentowane i wyroby pośrednie);
  • GTU_02 – benzyny silnikowe i lotnicze, oleje napędowe oraz opałowe, biopaliwa; 
  • GTU_03 – olej opałowy i olej smarowy;
  • GTU_04 – susz tytoniowy i wyroby pokrewne, płyn do papierosów elektronicznych; 
  • GTU_05 –  urządzenia elektroniczne i części zamienne do nich przeznaczone; 
  • GTU_07 – pojazdy i części samochodowe o wyznaczonych kodach;
  • GTU_08 – metale szlachetne i nieszlachetne;
  • GTU_09 –  lekarstwa i wyroby medyczne oraz artykuły spożywcze o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym;
  • GTU_10 – budynki, budowle i grunty;
  • GTU_11 – usługi związane z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych;
  • GTU_12 – usługi o charakterze niematerialnym, tj. usługi prawne, księgowe, doradcze i reklamowe;
  • GTU_13 – usługi transportowe i gospodarki magazynowej.

GTU przy sprzedaży auta – oznaczenie pojazdów mechanicznych 

Jak zostało przedstawione powyżej, lista dotycząca poszczególnych wariantów kodów jest długa. Właścicieli samochodów powinno zainteresować głównie oznaczenie GTU_07, odnoszące się bezpośrednio do pojazdów samochodowych. Taki sam kod odnosi się do części zamiennych, co nakłada dodatkowe obowiązki na osoby sprzedające wyłącznie poszczególne elementy.

Istotnym szczegółem jest to, że GTU przy sprzedaży auta odnosi się do pojazdów o kodach CN 8701-8708 oraz CN 8708-10. Przy innych oznaczeniach nie można mówić o konieczności zastosowania kodu GTU. Należy zdawać sobie z tego sprawę, przede wszystkim dlatego, aby niepotrzebnie nie dokładać sobie pracy. Jak doskonale wiadomo, już sama sprzedaż samochodu sama w sobie może stać się wystarczająco skomplikowana, dlatego odpowiednie przygotowanie teoretyczne do całej operacji często okazuje się być na wagę złota.

Czy trzeba oznaczyć sprzedaż auta symbolem GTU?

Znajomość oznaczeń oraz sposobu ich stosowania dotyczy nie tylko przedsiębiorców prowadzących sprzedaż regularną, ale również dotychczasowych właścicieli aut planujących sprzedaż. Nawet okazjonalny zbyt nie zwalnia z obowiązku przestrzegania określonych przepisów. Dlatego też należy wiedzieć, czy trzeba oznaczyć sprzedaż auta symbolem GTU. Jest to wymagane w kontekście obecnie obowiązujących przepisów. Kod GTU_07 umieszczamy na fakturze w części ewidencyjnej pliku JPK_V7.