Czy można sprzedać auto bez ubezpieczenia OC

sprzedaż samochodu Warszawa

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest obowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jednak w praktyce bywa różnie.

Niektórzy posiadacze aut zapominają o upływie ważności OC. Co w sytuacji, gdy podejmą decyzję o sprzedaży samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Brak ubezpieczenia OC a sprzedaż samochodu

Wiele osób zastanawia się, czy można sprzedać samochód bez OC. Odpowiedź jest twierdząca, jednak należy pamiętać, że zbywając pojazd bez obowiązkowego ubezpieczenia, zachodzi konieczność poinformowania o tym fakcie nabywcy.

Nowy właściciel jest odpowiedzialny za OC od dnia jego nabycia auta. Jeżeli kupowany pojazd nie posiada ubezpieczenia, należy kupić polisę jeszcze w dniu podpisania umowy. Inaczej nabywca będzie musiał liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Sprzedaż auta bez ubezpieczenia OC – konsekwencje dla sprzedającego

Już wiesz, czy można sprzedać auto bez OC. Teraz zapewne zastanawiasz się, czy zbywając pojazd bez obowiązkowego ubezpieczenia, da się całkowicie ustrzec przed odpowiedzialnością i karą. Odpowiedź na te wątpliwości jest negatywna.

Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo obciążyć poprzedniego właściciela za brak ubezpieczenia OC w czasie, gdy był posiadaczem tego pojazdu.

Pojawia się jednak pytanie: “skąd UFG będzie wiedział o tym, że OC nie zostało wykupione?”. Otóż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykorzystuje system wirtualnego policjanta, dzięki któremu istnieje możliwość przejrzenia bazy z informacjami o ubezpieczeniach samochodów. Jeśli UFG odnajdzie Cię na liście osób, które nie uiściły opłaty za OC, wyśle do Ciebie wezwanie do zapłaty, nawet jeśli już nie posiadasz danego pojazdu.

Sprzedaż auta bez ubezpieczenia OC – konsekwencje dla nabywcy

Czy kupując samochód bez ubezpieczenia, musimy liczyć się z konsekwencjami? Nie, jeśli zapłacimy za OC jeszcze w dniu nabycia pojazdu. Należy pamiętać, że kupujący nie ponosi kary za brak ubezpieczenia w czasie, gdy auto było zarejestrowane na innego właściciela. Jednak dla bezpieczeństwa warto przed zakupem samochodu upewnić się, czy posiada ważne OC.

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela zarejestrowanego auta. Jest ono wymagane nawet wtedy, gdy pojazd stoi nieużywany. Brak OC stanowi podstawę do zastosowania kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście, zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Z obowiązku posiadania polisy OC są zwolnieni właściciele pojazdów zezłomowanych i zarejestrowanych jako zabytkowe. Jeśli jednak nie zaliczasz się do tej grupy, a jednocześnie nie wykupiłeś ubezpieczenia, musisz liczyć się z przykrymi konsekwencjami. 

Należy pamiętać, że wysokość kary za brak OC zależy od kilku czynników, m.in. typu pojazdu, czasu pozostawania bez ubezpieczenia w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia. Najpoważniejsze konsekwencje czekają osoby, które nie posiadają OC i doprowadziły do kolizji bądź wypadku. W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie całej kwoty odszkodowania wypłaconego przez UFG.

Brak ubezpieczenia OC a sprzedaż samochodu – Podsumowanie

Zatem nawet jeśli planujesz sprzedać pojazd w najbliższym czasie, nie lekceważ zakupu polisy OC. Kary za brak ubezpieczenia nie są małe, a wezwanie do zapłaty możesz dostać nawet wtedy, gdy pozbędziesz się pojazdu.

Jeśli jednak zdarzy Ci się zapomnieć o podpisaniu umowy z ubezpieczalnią i postanowisz sprzedać pojazd, pamiętaj, aby poinformować nabywcę o braku OC. Nowy właściciel będzie zobowiązany do zakupu polisy najszybciej jak to możliwe.

Możesz również skontaktować się z firmą sprzedającą ubezpieczenia i poradzić się specjalisty, co zrobić w sytuacji, gdy zapomniałeś o wykupieniu OC na czas. Fachowcy z pewnością doradzą, jak postąpić, aby uniknąć wysokiej kary oraz szybko uregulować należności.