Sprzedaż auta to zazwyczaj czasochłonny proces. Wymaga nie tylko poświęcenia czasu na znalezienie rzetelnego kupca, ale także dopilnowanie wszelkich formalności natury prawnej. Ze względu na obniżenie składki OC wiele osób decyduje się na dopisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego.
Współwłasność samochodowa to sytuacja, w której właścicielami pojazdu są co najmniej dwie osoby. Niestety, w przypadku chęci zbycia auta, aspekt ten może stanowić dodatkową niedogodność i generować trudności w płynnym przebiegu tego procederu. Czy można sprzedać samochód bez zgody współwłaściciela?
Sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela – co to jest współwłasność auta?
Współwłasność samochodu to termin, który określa, że auto ma co najmniej dwóch właścicieli. Wszelkie niezbędne dane osobowe obu osób muszą znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym. Proces ustalania współwłasności nie należy do skomplikowanych. Wymaga jednak sporządzenia odpowiedniego wniosku, a następnie przekazania go do wydziału komunikacji odpowiadającemu miejscu zamieszkania właściciela. Strony muszą także przygotować stosowną umowę i uiścić opłatę podatkową.
Na to rozwiązanie decydują się w szczególności osoby młode. Decyzja o współwłasności samochodu z doświadczonym kierowcą ma przełożenie na wysokość składek ubezpieczeniowych OC. W przypadku bezszkodowej jazdy doświadczeni kierujący otrzymują zniżki. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych w ciągu roku.
Warto zaznaczyć, że opłacanie składek ubezpieczeniowych jest obowiązkowe dla każdej ze stron. Co więcej, współwłasność można ustanowić nie tylko na podstawie umowy kupna-sprzedaży, ale także umowy darowizny.
Czy można sprzedać auto bez zgody współwłaściciela? – minusy współwłasności samochodu
Współwłasność samochodu zazwyczaj stanowi dogodne i opłacalne rozwiązanie. Posiada jednak kilka wad, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na sporządzenie wspólnej umowy z drugą osobą. Przede wszystkim sprzedaż auta bez zgody współwłaściciela nie jest możliwa. Zgodnie z prawem, transakcja między nabywcą a kupującym może dojść do skutku tylko w sytuacji, kiedy na umowie widnieje pisemna zgoda każdej osoby posiadającej dany pojazd.
Próba sfałszowania podpisu współwłaściciela samochodu stanowi czyn nielegalny i podlega określonym sankcjom. Problematyczną kwestią w przypadku współdzielenia auta jest brak szczegółowych przepisów prawnych, które określałyby sposób korzystania z pojazdu przez współwłaścicieli.
Czy można sprzedać samochód bez zgody współwłaściciela? – alternatywne rozwiązania
Sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela nie jest możliwa. Istnieją jednak inne rozwiązania, które pozwolą wyeliminować konkretną osobę z prawa do współwłasności. Jeden z nich stanowi sprzedaż swojej części udziału. Aby dokonać tego kroku, współwłaściciel wyrażający taką chęć nie musi informować o tym pozostałych. Nie potrzebuje także niczyjej pisemnej zgody, aby dokonać transakcji w tym obszarze.
Kolejnym rozwiązaniem jest zrzeczenie się praw do współwłasności. Ten aspekt może okazać się jednak niekorzystny pod kątem finansowym. Wiele w takiej sytuacji zależy od komunikacji i wewnętrznych ustaleń między wszystkimi stronami.
Wady posiadania samochodu na zasadach współwłasności
Mimo że współwłasność samochodu ma dużo zalet, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. W przypadku jakichkolwiek stłuczki, wypadku czy kolizji, podwyższenie składki ubezpieczeniowej dotknie wszystkich wpisanych w dowodzie. Sugeruje się więc, aby decydować się na współwłasność wyłącznie z godnymi zaufania osobami.
Należy zastanowić się również, która polisa będzie najkorzystniejsza dla obu stron. Kierowcy zwykle decydują się na współwłasność z członkiem rodziny, ponieważ jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie pod kątem finansowym. Warto zaznaczyć, że oczywiście można zdecydować się także na współwłasność z przyjacielem, znajomym czy nawet obcą osobą. Pytanie – czy warto ryzykować w ten sposób?