Kupno samochodu to decyzja, która nie powinna zostać podjęta pod wpływem emocji. Zakup auta z drugiej ręki zawsze wiąże się z ryzykiem. Zastanawiałeś się kiedyś, czy możliwa jest sprzedaż pojazdu bez dowodu rejestracyjnego? Odpowiadamy od razu – tak, jest to możliwe. Jednak niejednokrotnie może powodować problemy po stronie kupującego.
Jeśli chcesz od razu po zakupie cieszyć się swoim wymarzonym autem i nie musieć przechodzić przez potencjalne kłopoty związane z jego użytkowaniem, pamiętaj o kilku wymienionych zasadach oraz zawsze dokładnie sprawdzaj sprzedającego.
Czy dowód rejestracyjny jest konieczny?
Od jakiegoś czasu polska policja przeprowadzająca kontrole na drogach nie musi już prosić kierowców o pokazanie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w bazie danych, do której dostęp otrzymali stróże prawa. Nie oznacza to jednak, że właściciele aut pozbyli się konieczności wyrobienia dowodu rejestracyjnego. Jest to dokument obowiązkowy i nikt nie został zwolniony z zarejestrowania swojego samochodu. Jednak, czy można sprzedać auto bez dowodu rejestracyjnego?
Sprzedaż samochodu bez dowodu rejestracyjnego – czy jest legalna?
Samochody sprowadzane z zagranicy w naszym kraju od lat cieszą się popularnością. Jest to sposób na zdobycie auta marzeń po niższej cenie, dlatego wielu kierowców decyduje się na ten proceder. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że sprzedawcy sprowadzający pojazdy z zagranicy oferują samochód bez dowodu rejestracyjnego. Czy jest to legalne?
Według obowiązującego w Polsce prawa nie jest to przestępstwo. W końcu zdarzają się sytuacje, że właściciel zgubił dowód rejestracyjny lub sytuacja losowa sprawiła, że dokument uległ uszkodzeniu. Brak tej niewielkiej książeczki wskazywać może jednak na to, że pojazd posiada awarię, co sprzedający ma zamiar w ten sposób zatuszować. Niektórym chęci do oszustw nie brakuje, dlatego należy zawsze zachowywać czujność. Jeśli po sprawdzeniu auta wszystko wydaje się być na swoim miejscu, nie widać śladów wypadków, a sprzedający nie zachowuje się dziwnie i nie słyszeliśmy o nim żadnych skarg, możemy uznać, że zbywca nie chce nas oszukać.
Jesteśmy w stanie zarejestrować takie auto, jednak procedura nie należy do najłatwiejszych. W urzędzie konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia ukazującego, że samochód został wcześniej zarejestrowany w kraju, w którym został wyprodukowany. Wiąże się to zatem z kontaktem z urzędem zagranicznym i prośbą o wydanie nam takiego dokumentu. Jest to pracochłonny proces, dlatego jeśli zależy Ci na czasie, dokładnie przemyśl, czy kupno samochodu bez dowodu rejestracyjnego będzie dobrym rozwiązaniem.
W sytuacji, w której samochód został zarejestrowany w Polsce, a jego właściciel zgubił dowód rejestracyjny, należy zorientować się, czy w bazie policji znajdziemy informacje o polisie OC i ważnym badaniu technicznym. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy, że przy przerejestrowaniu auta poprosisz o ponowne wyrobienie dokumentu. Jeżeli kupujesz auto bez dowodu rejestracyjnego, zachodzi konieczność udania się do wydziału komunikacji, gdzie samochód został pierwotnie zarejestrowany. Nierzadko okazuje się, że zmuszeni jesteśmy jechać kilkadziesiąt kilometrów tylko po to, aby zarejestrować auto. Nie każdy ma czas i możliwości, by to zrobić.
Może okazać się, że dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję. Oznacza to, że samochód posiada jakieś usterki, które dyskwalifikują go z udziału w ruchu ulicznym, na przykład pęknięta szyba. Aby odzyskać dokument, w pierwszej kolejności należy wykonać badanie techniczne, a potem przekazać zaświadczenie od diagnosty samochodowego do urzędu. Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione przypadki, ten wymaga najmniejszego nakładu pracy.
Czy warto kupić samochód bez dowodu rejestracyjnego?
Jak widzisz, istnieje możliwość sprzedaży auta bez dowodu rejestracyjnego, jednak decydując się na zakup właśnie takiego samochodu, jesteśmy zmuszeni, by dopilnować kilku formalności, które są niezbędne do późniejszego korzystania z niego. Pamiętaj, sprzedaż pojazdu bez tego dokumentu nie stanowi przestępstwa, jednak kupno i niezarejestrowanie auta sprowadzonego z Unii Europejskiej w ciągu 30 dni jest obarczone karą w wysokości od 200 do 1000 zł.