Samochód najczęściej służy nam od kilku do kilkunastu lat, zanim zdecydujemy się na jego wymianę na nowszy model. Sprzedaż pojazdu wiąże się jednak z wieloma trudnościami, opierającymi się zarówno na przygotowaniu auta czy znalezieniu odpowiedniego nabywcy, jak i dopełnieniu wszelkich formalności.
Przy takiej transakcji zachodzi niekiedy konieczność zapłaty podatku. Wtedy wiele osób zazwyczaj głowi się, ile samochodów można sprzedać w ciągu roku, aby tego uniknąć.
Podatek dochodowy a sprzedaż auta
Podatkiem najczęściej kojarzonym ze sprzedażą samochodu jest ten dochodowy. Na szczęście, nie będzie dotyczył każdego sprzedawcy, a jedynie tych, którzy zdecydowali się na zbycie pojazdu przed upłynięciem 6 miesięcy od jego zakupu. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw okres ten został wydłużony do 6 lat. W świetle przepisów taka sytuacja postrzegana jest bowiem jako próba uzyskania zarobku na nowo zakupionym samochodzie.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu musimy sprzedać nasz samochód jeszcze zanim upłynie 6 miesięcy od daty jego zakupu, wciąż możemy uniknąć zapłaty podatku. Wystarczy, że kwota transakcji będzie niższa niż ta, za którą nabyliśmy pojazd. Wówczas nie uzyskamy żadnego przychodu. To z kolei sprawia, że konieczność zapłaty podatku nie będzie nas dotyczyć. To dobra wiadomość dla osób, które znalazły się w kryzysowej sytuacji finansowej.
Można więc powiedzieć, że to, ile można sprzedać samochodów w ciągu roku, w pewnej mierze zależy od tego, czy jesteśmy w stanie zapłacić dość wysokie podatki dochodowe.
Kto musi zapłacić podatek VAT przy sprzedaży auta?
Jeżeli samochód jest częścią majątku firmy, a więc także środkiem trwałym, przy sprzedaży należy opłacić podatek VAT. Jednak jak w przypadku podatku dochodowego, tak również tutaj istnieją wyjątki od reguły. Z konieczności jego zapłaty będą bowiem zwolnieni ci przedsiębiorcy, którzy używali auta do czynności nieobjętych podatkiem od towarów i usług. To znaczy, że nie świadczyli pojazdem między innymi odpłatnych usług na terytorium kraju, nie używali go do importu lub eksportu towarów, a także ich odpłatnej lub wewnątrzwspólnotowej dostawy. VAT-u nie zapłaci również firma, która nie mogła odliczyć podatku naliczonego przy zakupie pojazdu.
Przy sprzedaży auta w naszym skupie samochodów w Warszawie zawsze dbamy o to, by wszystkie formalności były dopięte na ostatni guzik, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących opodatkowania transakcji chętnie wyjaśniamy prawne zawiłości.
Sprzedawca czy nabywca – kto powinien zapłacić podatek PCC?
Kwestia podatków i tego, ile samochodów w ciągu roku można sprzedać, są ściśle ze sobą związane. Wszystko bowiem zasadza się na tym, że regularne wykonywanie takich transakcji może wyglądać w oczach urzędu skarbowego na prowadzenie działalności gospodarczej.
W przypadku podatku PCC sprawa nie jest jasna – prawo nie reguluje, kto powinien go zapłacić, choć w większości przypadków pada na kupującego. Wówczas w ciągu 2 tygodni od daty transakcji powinien on złożyć deklarację PCC-3 do właściwego urzędu skarbowego.
Podatek PCC dotyczy oczywiście sytuacji, w której pojazd kupowany jest od osoby prywatnej. W przypadku nabycia auta w salonie lub naszym skupie samochodów w Warszawie klient otrzymuje po prostu fakturę VAT.
Ile można sprzedać samochodów w ciągu roku?
Jak wspomnieliśmy już wyżej, to, ile samochodów można sprzedać w ciągu roku, jest kwestią niejasną. W zasadzie wiele zależy od tego, jaki status prawny posiada zbywca. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa, takie czynności mogą być po prostu częścią jego działalności.
Sprawa ma się kompletnie inaczej, kiedy mamy do czynienia z osobami prywatnymi. Trudno jest konkretnie określić, ile samochodów w ciągu roku można sprzedać w takiej sytuacji. Warto jednak mieć na względzie, że jeśli ich ilość będzie większa niż 5 sztuk, może to wzbudzić podejrzenia organów skarbowych, które mają możliwość wystosowania w naszym kierunku wezwanie do zapłaty odpowiednich podatków. Z perspektywy urzędów będzie to bowiem wskazywać na nielegalną działalność gospodarczą.
Niejasności wynikają ponadto z tego, że brakuje jednej definicji działalności, która wykonywana jest w sposób zorganizowany i ciągły.
Jak obliczyć wysokość podatków od sprzedaży samochodu?
Podatek dochodowy należy odprowadzić dopiero przy składaniu deklaracji PIT, wpisując odpowiednią kwotę w rubryce “Inne źródła”. Warto mieć na uwadze, że nie jest obliczany od pełnej kwoty transakcji, ale od dochodu, który został w jej wyniku uzyskany – należy więc wskazać wartość różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży. Możemy od niej odliczyć koszt różnego rodzaju nakładów, na przykład wymiany części.
W przypadku, gdy nasz dochód wyniesie poniżej 120 tysięcy złotych, jesteśmy zobowiązani do uiszczenia podatku w wysokości 12%, natomiast powyżej tej kwoty podatek wzrośnie do 32%. Jeśli auto sprzedaje firma, VAT wyniesie 23%, a gdy sprzedawcę stanowi osobą prywatną, podatek PCC wyniesie 2% wartości pojazdu.
Dlaczego warto sprzedać auto w skupie samochodów w Warszawie?
Sprzedaż samochodu na własną rękę bywa uciążliwe między innymi ze względu na wiele zawiłości podatkowych. Decydując się na dokonanie jej w naszym skupie samochodów w Warszawie, klient ma pewność, że bez problemu dopełni wszystkich formalności. W razie jakichkolwiek wątpliwości udzielamy porady w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę z branży.
Ile samochodów można sprzedać w ciągu roku? Podsumowanie
To, ile można sprzedać samochodów w ciągu roku, jest ściśle związane z prawem podatkowym oraz statusem prawnym zbywcy. Jeśli chodzi o firmy, zbyt może stanowić jej działalność, a więc w przypadku opłaty niezbędnych podatków nie mamy się czym martwić.
Osoby prywatne powinny jednak mieć się na baczności – sprzedaż licznych aut w ciągu 1 roku może wzbudzić podejrzenia urzędów, które mają możliwość takie postępowanie zakwalifikować jako prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej. Wówczas zostaniemy wezwani do zapłaty odpowiednich dla niej podatków.