Jakie dokumenty są potrzebne do skupu auta?

notepad-2575600_1280

Mogłoby się wydawać, że formalności związane ze sprzedażą auta w skupie są złożone i czasochłonne. Nic bardziej mylnego! Sprawdź, jakie dokumenty należy przygotować, aby przyspieszyć omawiany proces. To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy Ci na błyskawicznej sprzedaży. Szukanie nabywcy pojazdu “na własną rękę” przysparza wielu trudności, a także zajmuje dużo czasu. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę alternatywne metody sprzedaży samochodu. Z pewnością się zdziwisz, jakie to proste!

Czego dowiesz się z artykułu?

Nasz wpis będzie dla Ciebie pomocny, jeśli kompletujesz dokumenty do skupu aut. Dowiesz się z niego, co należy ze sobą zabrać, aby maksymalnie skrócić czas potrzebny do sfinalizowania sprzedaży. Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości możesz skontaktować się z wykwalifikowaną obsługą skupu pojazdów, która udzieli niezbędnych wskazówek. 

Sprzedaż auta – jakie dokumenty należy przygotować?

Nie masz pojęcia, jakie dokumenty do skupu aut należy ze sobą zabrać? Śpieszymy z odpowiedzią! Sprzedaż samochodu wymaga obecności właściciela. Dość często się zdarza, że pojazd jest własnością kilku osób. W takiej sytuacji możliwe jest udzielenie pisemnego pełnomocnictwa. Nie dotyczy to jednak małżeństw, gdyż w tym przypadku potrzebny podpis jednego ze współmałżonków.

Niemałe znaczenie ma to, kim jest sprzedawca pojazdu. W dużej mierze warunkuje to, jakie dokumenty do skupu aut muszą zostać przedstawione.

  1. Osoba fizyczna – transakcja opiera się na umowie kupna-sprzedaży. Przebiega ona podobnie, jak w przypadku sprzedaży auta osobie prywatnej. Plusem jest fakt, że gotówka wypłacana jest natychmiastowo (przelewem lub “do ręki). Dokumenty do skupu aut, jakie trzeba ze sobą posiadać, to dowód rejestracyjny oraz polisa OC. Opcjonalnie warto dołączyć np. faktury za naprawy, kartę gwarancyjną części, książkę serwisową. Nie jest to konieczne, jednak w ten sposób można podnieść wartość pojazdu, co jest kluczowe podczas wyceny.
  1. Firma – przedsiębiorcy również korzystają z oferty skupu aut. Od firm wymagany jest nie tylko dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczeniowa, ale także pozostałe dokumenty np. poświadczenie zakończenia umowy leasingowej, faktura potwierdzająca wykupienie samochodu z leasingu, potwierdzenie przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu. Istotne, aby dostarczone dokumenty były oryginalne. Mile widziana są faktury za przeprowadzone naprawy czy prace serwisowe, książka serwisowa i inne. W omawianym przypadku sprzedaż odbywa się w oparciu o fakturę VAT. Środki mogą zostać przekazane wyłącznie na konto bankowe.

Wiesz już, jakie dokumenty do skupu aut powinieneś zabrać. Nie zapomnij o zapasowych kluczykach, gdyż dzięki nim możesz otrzymać nieco wyższą kwotę. Jeśli tablice rejestracyjne nie zostały zamontowane, to także trzeba je dołączyć. Posiadasz instrukcję obsługi samochodu? To kolejny plus dla Ciebie! 

Czy warto skorzystać z oferty skupu samochodów?

Jak wspomniano, dokumenty do skupu aut muszą zawierać podstawowe informacje na temat sprzedawanego pojazdu. Część z nich jest opcjonalna, co znacząco ułatwia sprawę. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla każdego, kto w prosty, a przede wszystkim szybki sposób chce zrealizować transakcję. Formalności zwykle załatwiane są w ciągu jednego dnia, a wypłata gotówki może być natychmiastowa.

Renomowane skupy pojazdów zapewniają rzetelną wycenę. To ważna informacja dla tych, którzy obawiają się sztucznego zaniżania wartości samochodu. W każdym przypadku można odrzucić ofertę i zrezygnować z podpisania umowy.