Kiedy można sprzedać auto po leasingu?

zawarta umowa na samochod

Ciężko dziś wyobrazić sobie codzienność bez dostępu do samochodu. Te wyjątkowe pojazdy zdecydowanie ułatwiają nam życie – dzięki nim możemy przedostawać się z punktu A do punktu B szybko, bezpiecznie i komfortowo. W ich przypadku znika również potrzeba pilnowania rozkładu jazdy czy nerwy z powodu tego, że na trasie komunikacji miejskiej pojawił się korek bądź inna nieprzewidziana sytuacja, która powoduje utrudnienia.

Samochody wykorzystują również przedsiębiorstwa, i to do wielu celów. Przedstawiciele handlowi dojeżdżają nimi do klientów, aby zaprezentować produkty oraz umówić się na współpracę. Podobnie czynią osoby pracujące w firmach zajmujących się zasobami ludzkimi, a także wszelkie przedsiębiorstwa transportowe i przewozowe. Upraszczając myśl – samochody służą nam jako bardzo przydatne narzędzia, dzięki którym pokonywanie większych odległości oraz przewiezienie przedmiotów o dużej wadze nie jest problemem.

Samochody cechuje mnóstwo zalet, jednak mają też swoje wady. Jedną i chyba najpoważniejszą z nich jest oczywiście koszt zakupu pojazdu. Aby przecież móc korzystać z auta, trzeba je najpierw mieć. A bardzo często zdarza się tak, że samochody potrafią być dosyć drogie. Co w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje zbudować flotę pojazdów dla swoich pracowników? Takie przedsięwzięcie może kosztować sporo pieniędzy, jeżeli chciałoby się zrealizować je z użyciem gotówki. Właśnie dlatego opracowany został leasing. Z tej metody korzysta wiele firm, gdy chcą szybko pozyskać nowe samochody do swojej floty i móc regularnie wymieniać je na lepsze oraz nowsze po upływie pewnego czasu.

Co jednak można zrobić z pojazdem, kiedy wygaśnie na niego umowa leasingowa i zostanie zgodnie z prawem wykupiony przez przedsiębiorstwo? Kiedy takie auto można odsprzedać? Czy trzeba go zbyć  firmie, czy może nabyć go osoba prywatna? A w końcu – czym jest leasing oraz jak działa? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Na czym polega leasing?

Na pierwszy rzut oka leasing przypomina kredyt. Jednak po uważniejszym przyjrzeniu się obu umowom pierwsza z wymienionych opcji różni się od drugiej pod wieloma względami. Leasing to specjalna umowa cywilnoprawna, na mocy której leasingobiorca (klient) może korzystać z wybranego przez siebie pojazdu, uiszczając comiesięczną ratę leasingodawcy (banku lub podmiotu kredytowego) przez określony czas. W ten sposób przedsiębiorca płaci wyłącznie za korzystanie z auta, a nie za sam samochód. Ponadto po zakończeniu takiej umowy leasingobiorca zyskuje prawo do wykupienia pojazdu po bardzo atrakcyjnej cenie.

Co trzeba zrobić, aby w ogóle móc sprzedać auto z leasingu?

Jeśli chodzi o sprzedaż auta po leasingu, nie jest to skomplikowany proces i nie trzeba przed jego rozpoczęciem podejmować żadnych kroków prawnych. W zasadzie przedsiębiorca może sprzedać pojazd od razu po tym, kiedy wykupi go od leasingodawcy. Nie ma co do tego żadnych ograniczeń.

Sytuacja zmienia się, kiedy przedsiębiorca chciałby pozbyć się takiego auta, jednak nie chce uiszczać podatku związanego z jego sprzedażą. Wtedy do akcji wkraczają stosowne przepisy prawne.

Po jakim czasie można sprzedać auto po leasingu, aby uniknąć opodatkowania?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, kiedy można sprzedać auto po leasingu, aby nie musieć ponosić dodatkowych opłat. Na szczęście prawo jasno tłumaczy taką sytuację. Chcąc uniknąć podatku przy sprzedaży pojazdu z leasingu, musi upłynąć 6 miesięcy, a samochód powinien być użytkowany w ramach działalności gospodarczej, a więc przedsiębiorca ma obowiązek wpisać go do majątku firmy.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli auto po leasingu sprzedajemy jako użytkownik prywatny. Chcąc uniknąć podatku dochodowego, również musimy zaczekać pół roku.

Jakie formalności trzeba spełnić sprzedając auto po leasingu?

Jeśli chodzi o formalności podczas sprzedaży samochodu z leasingu, to obowiązują identyczne zasady, jak w przypadku pojazdu nabytego innymi sposobami. Należy więc przygotować wszelkie dokumenty poświadczające fakt, że jesteśmy jedynym właścicielem auta i mamy prawo jego sprzedaży, a także przygotować stosowną umowę.

Warto również przygotować dowód spłaty leasingu, aby w razie wątpliwości u kupującego móc przedstawić mu dokument potwierdzający, że auto zostało spłacone i nie ciąży na nim żadne zobowiązanie.

Czy leasing ma wpływ na wartość auta?

Z technicznego punktu widzenia – nie, nie ma wpływu na wartość pojazdu. Jest to bowiem jedynie forma spłacania jego użytkowania. Często jednak samochody poleasingowe są droższe od takich z drugiej ręki. Z czego to wynika? Otóż bardzo często samochody uzytkowane w ramach takiej umowy są bardzo zadbane, w końcu najczęściej wykorzystuje się je wyłącznie do celów służbowych. Dzięki temu nie wykazują rażących oznak zużycia.

Ponadto w leasing są brane wyłącznie pojazdy nowe, co również ma wpływ na ich wartość przy sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że mimo dbałości o ich stan takie auta często mają wysokie przebiegi, wynoszące nawet po 100-150 tys kilometrów. Jest to aspekt, który często znacząco wpływa na cenę przy sprzedaży.

Czy i kiedy można sprzedać auto po leasingu do skupu używanych samochodów?

Jak najbardziej tak i nie jest to wcale zły pomysł, szczególnie jeśli zależy nam na czasie. Samochody poleasingowe są bardzo chętnie odkupywane przez skupy aut używanych ze względu na bardzo dobrą jakość oraz świetny stan. Dzięki temu mogą zostać szybko sprzedane dalej.

Co więcej – wielu klientów takich firm często poszukuje właśnie pojazdów po leasingu oraz decyduje się na ich zakup. Zarówno dla sprzedającego, jak i dla skupu aut używanych taka transakcja jest więc bardzo opłacalna. Jeśli chodzi o prawo, to zasady obowiązują identyczne, jak w przypadku sprzedaży samochodu na własną rękę, z tą różnicą, że wszelkie formalności są załatwiane przez skup. Sprzedający musi jedynie poprawnie wypełnić i podpisać stosowne dokumenty, a następnie przekazać pojazd.

Jeśli wykupiłeś pojazd z leasingu i pragniesz go sprzedać, ale chciałbyś zrobić to szybko, by uniknąć wielodniowej walki z potencjalnymi kupcami, to najlepszym wyborem będzie zgłoszenie się do skupu samochodów – takiego jak nasz. U nas bardzo szybko sprzedasz swój pojazd za uczciwą kwotę. Co więcej, nie będziesz musiał martwić się spotkaniami z potencjalnymi nabywcami czy innymi problemami, które wiążą się z samodzielną sprzedażą auta.