Kiedy samochód kwalifikuje się wyłącznie do kasacji?

Rząd aut używanych zaparkowanych pionowo do krawężnika. Widziane od tyłu samochodu

Niejedna osoba zastanawia się, gdzie sprzedać uszkodzone auto. Zły stan techniczny obniża wartość pojazdu, jednak nie zawsze oznacza konieczności kasacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ono nadawać się do dalszej eksploatacji. Demontaż jest słusznym rozwiązaniem, jeśli części i podzespoły kwalifikują się do ponownego użytku. Zdarza się jednak tak, że samochód powypadkowy musi trafić na złom. Na decyzję o kasacji wpływa wiele czynników, które przedstawiono poniżej.

Czego dowiesz się z artykułu?

Skup samochodów powypadkowych jest zainteresowany zakupem uszkodzonych pojazdów. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą sprzedać auto po wypadku czy kolizji. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak kasacja, a głównym powodem są uszkodzenia strukturalne czy maksymalne wyeksponowanie podzespołów. Złomowanie jest zwykle wskazane również po pożarze lub zalaniu, gdy naprawa czterech kółek jest nieopłacalna/niemożliwa.

Czym jest kasacja pojazdu?

Zastanawiasz się, gdzie sprzedać uszkodzone auto? Skup samochodów powypadkowych jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pojazd nadaje się do naprawy lub demontażu na części. Bywa jednak tak, że jedyną dostępną opcją jest jego kasacja. To proces, w którym samochód zostaje ostatecznie wycofany z eksploatacji i zarejestrowany jako złom. Jest on przekazany do stacji demontażu, a następnie rozbierany na elementy: płyny eksploatacyjne, akumulatory i baterie, części elektryczne i elektroniczne, części metalowe i mechaniczne, nadwozie, opony, części szkodliwe dla środowiska naturalnego itd.

Zdemontowane części nadają się do odzysku lub utylizacji. Warto podkreślić, że sposób zniszczenia pojazdu nie jest obojętny. Kasacja odbywa się w zgodzie z restrykcyjnymi normami, tak aby zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko. Zastanawiasz się, czy skup samochodów powypadkowych będzie zainteresowany Twoim autem? Wystarczy umówić się na konsultację, podczas której można ocenić, czy dany egzemplarz nadaje się wyłącznie na złom.

Kiedy oddać auto do kasacji?

Wiesz już, gdzie sprzedać uszkodzone auto. Przed udaniem się na skup warto jednak dowiedzieć się, kiedy pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji. Poniżej przedstawiono szczegółowe informacje na ten temat.

  1. Uszkodzenia mechaniczne – zniszczony silnik, układ napędowy, układ kierowniczy, układ zawieszenia. Poważne usterki sprawiają, że pojazd nie stanowi źródła podzespołów do dalszej eksploatacji. Jeśli nie masz pewności, to poproś o oceną skup samochodów powypadkowych.
  2. Uszkodzona struktura pojazdu – zarówno karoseria, jak i struktura auta są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie w każdym przypadku możliwa jest naprawa zgniecionego nadwodzia. Auto kwalifikuje się do kasacji również w sytuacji, gdy nadwozie i elementy konstrukcyjne zostały objęte korozją.
  3. Wysoki koszt naprawy – oddanie samochodu na złom jest wskazane, jeśli cena naprawy znacząco przekracza wartość pojazdu. Należy jednak pamiętać, że skup samochodów powypadkowych może przedstawić korzystną ofertę. Z kasacją auta lepiej się wstrzymać.
  4. Nielegalny status pojazdu – auta bez pełnej dokumentacji powinny zostać zezłomowane. Brak ważnego przeglądu technicznego oznacza, że pojazd nie może w sposób bezpieczny i legalny przemieszczać się po drogach. Samochód nie nadaje się do dalszej eksploatacji, jeśli jego status jest nieuregulowany. Może on pochodzić z kradzieży lub przemytu.
  5. Ekstremalnie wysoki przebieg – nie można jednoznacznie powiedzieć, ile przejechanych kilometrów oznacza, że auto nie nadaje się do użytkowania. Sporo zależy od modelu, marki, stanu technicznego poszczególnych części i podzespołów. Warto mieć świadomość, że z biegiem lat elementy pojazdu wymagają konserwacji lub wymiany. Jeśli wartość rynkowa samochodu jest niska, to najlepszą opcją wydaje się jego kasacja.

Czym jest skup samochodów powypadkowych?

Samochody powypadkowe – skup jest prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy pilnie potrzebują gotówki. Nawet, jeśli auto jest mocno uszkodzone, to możliwe jest otrzymanie satysfakcjonującej kwoty. To świetne rozwiązanie w przypadku, gdy pojazd ma wartość rynkową. Oznacza to, że nie jest on przestarzały, doszczętnie zniszczony i wyeksploatowany. Wiele osób nie ma pojęcia, gdzie sprzedać uszkodzone auto. Samodzielna ocena jego wartości także bywa nie lada problemem. Właśnie dlatego warto jest skorzystać z oferty profesjonalnego skupu. Wykwalifikowana obsługa oceni rzeczywistą wartość rynkową samochodu.

Skup samochodów powypadkowych zajmuje się naprawą i dalszą sprzedażą aut. Mogą one zostać nabyte także na części. Istotne, aby uszkodzony pojazd wciąż miał wartość rynkową. Auto zostanie odebrane ze wskazanego miejsca, więc nie ma konieczności dostarczenia go do firmy “na własną rękę”. Jest to niezwykle korzystne dla tych, którzy chcą uniknąć nadprogramowych kosztów związanych z transportem. Gotówka wypłacana jest natychmiast po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Minimum formalności sprawia, że transakcja zwykle przeprowadzana jest w ciągu jednego dnia.