Kto płaci podatek przy sprzedaży auta

stack-golden-coins-stock-market-graph

Zarówno zakup, jak i sprzedaż samochodu to całkiem spore przedsięwzięcie. Biorąc pod uwagę wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, ponieważ mają realny wpływ na przebieg całego procesu, można rzec, że jest to dosyć trudny temat.

Jedną z najgorętszych kwestii dotyczących sprzedaży/kupna auta są wszelkie dodatkowe opłaty, które trzeba z tego tytułu uiścić. Nikt przecież nie lubi dopłacać do czegoś, na co już raz wydał pieniądze. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że bardzo wiele osób planujących transakcję obejmującą auto poszukuje informacji na temat tego, kto płaci podatek przy sprzedaży samochodu. Oprócz tej kwestii padają również inne pytania, na które odpowiedzi można znaleźć w poniższym wpisie.

Podatek od sprzedaży auta – skąd się bierze?

Zanim przejdziemy do opisu tego, kto jest zobowiązany do uiszczenia dodatkowych opłat przy zakupie/sprzedaży samochodu, warto przyjrzeć się najpierw temu, czego w ogóle dotyczą dane wydatki i z jakiego powodu to właśnie my mamy ich dokonać.

Zgodnie z polskim prawem – zarówno osoba kupująca samochód, jak i ta, która go sprzedaje, zobowiązane są zapłacić podatek. W przypadku tych pierwszych – każdorazowo przy nabyciu pojazdu, natomiast w kontekście drugiej grupy już niekoniecznie.

Podatek od samochodu wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlaczego tak się dzieje? Otóż Urzędy Skarbowe traktują taką sprzedaż jako uzyskanie przychodu, co oznacza, że musimy się z niego rozliczyć i oddać odpowiednią kwotę. Od tej reguły są jednak konkretne wyjątki.

Kto płaci podatek od sprzedaży samochodu?

Podatek od sprzedaży samochodu będzie musiał zapłacić każdy kierowca, który odsprzeda swój pojazd w terminie krótszym niż 6 miesięcy od daty jego nabycia. Co więcej – nie jest to opłata związana stricte ze zbyciem pojazdu, a znany wszystkim dobrze podatek dochodowy. Jak już wspomnieliśmy – US traktuje tego typu transakcje jako uzyskanie przychodu. To z kolei oznacza – jak w każdej podobnej sytuacji – obowiązek zadeklarowania uzyskanego przychodu i odprowadzenie od niego podatku.

Odpowiadając więc na pytanie, kto płaci podatek przy sprzedaży auta – każdy kierowca, który zdecyduje się na zbycie pojazdu wcześniej niż 6 miesięcy od daty sprzedaży widniejącej na umowie.

Czy istnieją sytuacje, w których nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty?

Wielu kierowców zastanawia się, czy muszą każdorazowo płacić podatek, sprzedając samochód. Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi – nie. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem przy sprzedaży pojazdu mechanicznego jako osoba prywatna po upływie 6 miesięcy od daty jego zakupu nie będzie wymagane uiszczenie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży auta. To doskonała wiadomość dla każdego kierowcy, który chce sprzedać swój kilkuletni wóz i nabyć nowy pojazd. Urząd Skarbowy nie przygląda się takim sprawom – przeważnie takie osoby i tak nie pozbywają się dotychczasowego samochodu, aby na nim zarobić, a żeby po prostu przesiąść się do innego egzemplarza.

Ile wynosi obecnie podatek od sprzedaży samochodu?

Jak już wspomnieliśmy – w naszym kraju oficjanie nie obowiązuje termin na uiszczenie podatku od sprzedaży samochodu. Zamiast tego urzędy skarbowe wymagają od nas opłacenia podatku od dochodu. Zgodnie z obecnymi przepisami wysokość tej opłaty jest uwarunkowana różnymi czynnikami i może to być 17% lub 32% – w zależności od zastosowanej skali podatkowej.

Wspomniany procent oblicza się na podstawie tego, ile osoba sprzedająca pojazd zarobiła w ubiegłym roku. Przy kwotach, które nie przekraczają 85528 zł, zastosowanie ma podatek 17%. Natomiast w przypadku większych zarobków trzeba będzie opłacić kwotę w wysokości 32%.

Trzeba też brać pod uwagę to, że ostateczna kwota do uiszczenia obliczana jest na podstawie realnego zarobku. Przykładowo – sprzedajemy samochód, który kupiliśmy za 10 tysięcy, jednak w ramach tej transakcji zyskujemy 11 tysięcy. W ten sposób zarabiamy na czysto 1000 zł – i to właśnie od tej kwoty oblicza się podatek, który trzeba zapłacić.