Sporo osób obawia się sprzedaży auta z instalacją gazową. Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany, jednak nie trzeba obawiać się ogromnej ilości formalności. Wystarczy dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby przyspieszyć realizację transakcji i uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Faktem jest, że pojazdy z instalacją LPG cieszą się dużą popularnością na rynku wtórnym. Zapewniają komfortową i ekonomiczną eksploatacje, jednak wymagają szczególnej troski o stan techniczny.
Czego dowiesz się z artykułu?
Informacja o montażu instalacji LPG znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. W innym przypadku jest ona użytkowana nielegalnie, a przy pierwszej kontroli można otrzymać nakaz demontażu omawianego systemu. Mogłoby się wydawać, że sprzedaż auta na gaz jest nie lada wyzwaniem, jednak nie jest to prawdą. Oczywiście należy spełnić wymogi prawne, jednak cały proces jest dość łatwy i bezproblemowy. W tym artykule zebrano szczegółowe informacje na ten temat, dzięki którym wszystko stanie się jasne.
Czy instalacja gazowa wpływa na wartość auta?
Instalacja gazowa ma wpływ na wartość rynkową pojazdu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że auta ekonomiczne w użytkowaniu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Głównym powodem jest oczywiście chęć zaoszczędzenia gotówki. Koszt eksploatacji samochodu na gaz jest niższy niż w przypadku samochodu na benzynę. Z tego względu auto z LPG wydaje się atrakcyjniejszą opcją dla potencjalnych nabywców, szczególnie w czasach rosnących cen paliw.
Dowód rejestracyjny zawiera informację o dacie montażu instalacji LPG. Warto wiedzieć, że zdarzają się sytuacje, gdy auta na gaz wyceniane są nieco niżej. Ogromną rolę odgrywa tutaj wiek i stan techniczny instalacji. Jeśli nie jest ona aktualna, to potencjalny kupujący musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Instalacja gazowa to również ryzyko niepożądanych usterek, które nie występują w pojazdach na benzynę. Ponadto znaczna część garaży podziemnych nie zezwala na parkowanie samochodów z LPG, co stanowi spore utrudnienie.
Wymagania prawne dotyczące instalacji LPG
Jak wspomniano, instalacja gazowa w samochodzie musi spełniać szereg rygorystycznych norm i standardów. Ważne, aby była ona w pełni legalna, a więc “wbita” do dowodu rejestracyjnego. W dokumencie powinna znaleźć się adnotacja o montażu LPG, gdyż ma to znaczenie nie tylko podczas sprzedaży auta, ale także kontroli drogowej. Istotne, aby dowód rejestracyjny był aktualny.
Instalacja gazowa musi być systematycznie serwisowana i sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa. Duże znaczenie odgrywa także obowiązkowy przegląd techniczny. Podczas sprzedaży należy przedstawić pełną dokumentację, gdyż stanowi ona potwierdzenie dobrego stanu technicznego systemu.
Wymiana butli gazowej w instalacji LPG
Jak wspomniano, w dowodzie rejestracyjnym widnieje data montażu sytemu LPG. Nie każdy wie, że instalacja gazowa wymaga stosowania specjalnych butli, które ulegają zużyciu wraz z upływem czasu. Należy pamiętać, że powinny być one wymieniane co 10 lat. Kluczowe znaczenie ma stan techniczny oraz data produkcji butli. Jeśli data przydatności do użycia zbliża się ku końcowi, to należy poinformować o tym fakcie potencjalnego nabywcę. Kupujący powinien wiedzieć, że czeka na niego spory wydatek, bez którego dalsze użytkowanie auta na gaz będzie niemożliwe.
Prawidłowo działająca instalacja gazowa może zwiększyć wartość pojazdu, jednak działa to również w drugą stronę. Wszelkie usterki wymuszają na nabywcy kosztowne naprawy. Wymiana butli gazowej również jest niepożądanym wydatkiem, zwłaszcza świeżo po zakupie używanego auta. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o sprzedaży dobrze jest sprawdzić instalację LPG pod względem szczelności, stanu wtryskiwaczy czy reduktora. Dobrą opcją wydaje się wykonanie przeglądu w profesjonalnym serwisie.
Koszty związane ze sprzedażą auta na gaz
Sprzedaż samochodu z instalacją gazową wiąże się z kilkoma dodatkowymi kosztami, których nie można uniknąć. Jednym z nich jest przegląd techniczny systemu LPG. Ważne, aby upewnić się, że działa on bez zarzutu. W przypadku wykrycia usterek warto jest wymienić niesprawne podzespoły. Dotyczy to również butli gazowej, której data przydatności do użytku jest ograniczona. Przed sprzedażą auta z LPG dobrze jest zdecydować się na wymianę filtrów gazowych. Oddziałują one na poprawne funkcjonowanie systemu. To prosty sposób na zwiększenie wartości czterech kółek w oczach potencjalnego nabywcy.
Podczas sprzedaży auta z LPG należy przestawić nie tylko dowód rejestracyjny, ale także pełną historię serwisową. Zgromadzenie dokumentów jest niezbędne do tego, aby ocenić faktyczną wartość pojazdu. Problem stanowią nieudokumentowane naprawy, gdyż trudno jest udowodnić, że miały one miejsce. Pomocne mogą okazać się zachowane faktury czy paragony. Osoba zainteresowana zakupem samochodu na gaz powinna otrzymać certyfikaty przeglądów technicznych oraz datę wymiany butli gazowej. Usterki obniżają wartość rynkową, więc wpływają na cenę ostateczną czterech kółek.