Sprzedaż samochodu firmowego – o czym należy pamiętać

Sprzedaż samochodu firmowego

Transakcje związane z autami zawsze budziły wiele emocji. Jest to związane przede wszystkim z możliwymi trudnościami, jakie można spotkać w trakcie procesu sprzedaży pojazdu. Problemy mogą zacząć się nawarstwiać zwłaszcza w przypadku samochodu firmowego, w przypadku którego zachodzi konieczność nieco innego postępowania niż wtedy, gdy chodzi o własność prywatną. Jak powinna przebiegać sprzedaż takiego pojazdu? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o takiej transakcji.

Możliwości sprzedaży samochodu firmowego

Kupując auto, czy to na użytek prywatny, czy firmowy, raczej nikt nie myśli o użytkowaniu go aż do granic możliwości. Zdecydowanie bardziej opłacalna jest eksploatacja przez pewien czas, a następnie sprzedaż. Taka zasada ma zastosowanie również w przypadku firm, w których liczy się przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniej kondycji całego przedsiębiorstwa. Tak istotne elementy, jak wyposażenie motoryzacyjne również mają znaczenie w tym kontekście. Nic więc dziwnego, że sprzedaż samochodu firmowego może budzić tak wiele pytań oraz kontrowersji.

Naturalne jest to, że każdy przedsiębiorca chce przeprowadzić tę transakcję z jak największą korzyścią dla siebie. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej – warto jedynie pamiętać, w jakie pułapki związane z obecnie obowiązującymi przepisami nie dać się złapać i jak zwiększyć swoje szanse na udaną sprzedaż. Znajomość najważniejszych przepisów w tym zakresie, a także zdolność do wyszukiwania najbardziej opłacalnych ofert to dwie kluczowe kwestie, które jak najbardziej mają wpływ na powodzenie całej transakcji, a co za tym idzie – korzystną sytuację całej firmy.

Sprzedaż samochodu firmowego za gotówkę – czy jest opłacalna przy sprzedaży samodzielnej?

Dróg sprzedaży samochodu istnieje wiele – zazwyczaj ich powodzenie zależy przede wszystkim od sytuacji. Naturalne jest to, że osoby prywatne zazwyczaj mają więcej możliwości samodzielnego zbycia auta. Wiąże się to przede wszystkim z czasem potrzebnym do doprowadzenia takiej transakcji do końca. Nie da się ukryć, że przecież sfinalizowanie całej sprzedaży jest dopiero ostatnim krokiem. Przed tym należy jeszcze zadbać o przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia, w tym o zrobienie zdjęć należycie podkreślających wszystkie najważniejsze atuty posiadanego modelu samochodu. Z tego względu samodzielna sprzedaż samochodu firmowego może nie należeć do najłatwiejszych.

Konieczne jest nie tylko odpowiednie sporządzenie materiałów promocyjnych, ale także obsługa potencjalnych nowych nabywców. Rzadko zdarza się, aby już po pierwszej próbie udało się sprzedać dotychczas używane auto. Najczęściej wymaga to nieco więcej zachodu, co wiąże się z koniecznością wygospodarowania czasu przeznaczonego jedynie na pokazywanie pojazdu. Możliwość sprzedaży samochodu firmowego za gotówkę dostępna w naszym skupie aut jest wolna od tego typu utrudnień. Pojazdy nabywamy od ręki, podczas pierwszego spotkania. Doświadczenie naszych fachowców pozwala na szybkie określenie faktycznej wartości samochodu, dzięki czemu transakcja może zostać sprawnie sfinalizowana.

Sprzedaż samochodu firmowego – jakie dokumenty należy przygotować?

Jeśli chodzi o niezbędną dokumentację, konieczne jest przygotowanie dokumentu poświadczającego sprzedaż auta firmowego. Tylko w przypadku jego przygotowania można mówić o zgodnej z polskim prawem transakcji sprzedażowej. Jak skompletować taką dokumentację? Wszystko zależy od tego, jak w danej chwili wygląda kwestia własności pojazdu. Jeśli należy on do przedsiębiorcy jedynym dokumentem, który należy sporządzić, to tradycyjna umowa kupna-sprzedaży. Natomiast transakcja dotycząca samochodu firmowego jest ważna jedynie przy wystawieniu faktury.

Sprzedaż samochodu firmowego kupionego bez VAT

Sporo wątpliwości przy sprzedaży auta należącego do firmy może budzić również kwestia podatku. Często przedsiębiorcy zastanawiają się, jak wygląda poprawna sprzedaż samochodu firmowego kupionego bez VAT. Zazwyczaj przy tego typu transakcji należność w wysokości podatku musi być opłacona, chyba że podczas zakupu nie skorzystano z możliwości odliczenia VAT. W takiej sytuacji wystarczy wycofać auto z majątku firmy.